Pagini

joi, 19 august 2010

Remember the future!

Am consumat pachete intregi de servetele plangand. Am umplut un castron intreg de coji de seminte uitandu-ma la poza noastra. Am facut nenumarate bataturi alergand la baie ca sa-mi opresc lacrimile atunci cand citeam e-mail-urile de la tine. Am adormit de infinte ori uitandu-ma la ceas asteptand sa ma suni. Am suspinat de fiecare data cand vedeam numele tau in lista de messenger.
Imi iau bluza si balerinii comozi si fug pe usa ca sa iau o gura de aer. Credeam ca va ploua, dar nu a fost asa. Cerul este plin de stele. Nu mai imi surad asa cum o faceau o data, insa sunt multumita si cu prezenta lor. In departare, luna ma cheama la ea. Ar vrea sa ma ia in brate si sa ma consoleze, ca o mama protectoare. Insa nu pot ajunge la ea. Nu pot nici macar sa-i zambesc. Fiindca izvorul meu de lacrimi nu seaca niciodata. Merg incet si greu. Ma intreb oare daca voi reusi sa ajung acasa. Simt cum halucinatiile au dorinta carnala de a reveni. Nu din nou!
Pornesc repede noul iPod alb pentru ca umbra ta sa nu-mi dea tarcoale. Ciudat, dar incepe melodia lui Lady GaGa "Where is home? I want you to know : That I wish you were here!". Urmeaza Skillet unde vocea de fata spune : "Just came to say goodbye, didn`t want you to see me cry...I`m fine! But I know it`s a lie!". Ma grabesc sa ajung acasa fiindca deja nu mai rezist.
Intru repede in casa si incui usa, ca si cum cineva m-ar fi urmarit. Oftez adanc si ma uit in oglinda care ma intampina. Decat eu. Decat hainele mele. Decat privirea mea. Odinioara, stateam in fata oglinzii si ne admiram.
Tu ai ales sa pleci. Eu am ales sa nu ma mai intorc.
Stiu sa trec peste si voi reusi.!
Voi fi din nou fata zambareata pusa pe sotii!
Voi fi din nou fata pesimista, dar care aducea optimismul in sufletul tuturor!
Voi fi!

(Profit de acest post pentru a-i raspunde si lui Rappa! Deobicei, nu prea scriu ce simt pe moment. Ce citesti tu in post sunt lucruri pe care le-am simtit. Acuma sunt vesela, de exemplu! Fiindca poimaine, de fapt, e trecut de 00, deci MAINE, e ziua mea! My Super Sweet 16! 8-> Sper ca v-a placut si asta!)

See ya`!:*

duminică, 15 august 2010

Amintiri pastrate-n caramel..

Si iar ma apuca un dor nebun de tine. Ne-am cunoscut intamplator, intr-un loc indepartat, prin niste zambete nevinovate si niste priviri calde. Nu credeam ca va fi mai mult decat amicitie si o amintire uitata prin peretii pustii ai sufletului.
Imi amintesc si acum momentul in care m-ai intrebat cum ma cheama si fericirea pe care o aveai in ochi atunci cand am acceptat sa ma plimb cu tine.
Si iar ma apuca un dor nebun de tine. Si de plimbarile noastre lungi. Si de joaca noastra inocenta prin marea plina de alge ,strabatuta de intunericul noptii. Si de rasetele noastre accentuate in negura serii. Si de modul in care ma imbratisai si ma ridicai atunci cand vroiai sa ma arunci in apa rece sclipitoare. Si de sarutarile noastre indelungate. Si de tot. Aaaaa, si de melodiile pe care le fredonam atunci cand priveam apusul.
De ce viata ne-a separat drumurile? Vietile? Acum stau si privesc singura apusul.
Imi amintesc de ultima seara petrecuta impreuna. Pe malul marii. Avea o intreaga plaja la dispozitie. Vantul adia atat de usor iar tu te jucai necontenit prin suvitele mele de par. Ne priveam in ochi unul pe altul si ne intrebam de ce totul se sfarseste aici. Nenumaratele clipe petrecute impreuna, nenumaratele zambete daruite din tot sufletul si infinitele priviri aruncate pe furis.
Mai vreau e tot ce pot spune.
Imi pare rau ca nu esti langa mine este singurul regret pe care il am.
Unde esti? De ce nu esti aici?
Aceleasi intrebari puse pentru ca raspunsurile sa lipseasca...


(inspiratie de miezul noptii:D. Sper ca va place. Dupa saptamani :D. )

See ya`! :*

miercuri, 4 august 2010

Warm up, babe!

Privesc sunetele.
Aud iluziile.
Simt imaginile.
Ating parfumul.
Miros lumina.
Presimt mireasma.
Zambesc cu obrajii.
Plang cu mainile.
Rad cu ochii.
Alerg prin amintiri.
Cunosc necunoscutul.
Vorbesc prin fapte.
Presupun falsul.
Gandesc gesturile.
Revad dulcele.
Imbratisez iubirea.
Sarut pasiunea.
Iubesc ura.
Mi-e dor de viitor.
Ucid prezentul.
Traiesc in trecut si viitor.

Stau in fata ta. Te privesc. Te simt. Te ating. Te imbratisez. Te sarut. Te iubesc...de aici nu mai stiu!

(un post mic de inclazire:D Mai am unul inceput, dar pe ala il las pe saptamana viitoare. Sper ca v-a placut. E un pic inspirat din ceva de undeva :D. Din fapte, nu din scris :D. Poze va dau peste vreo saptamana cand termin cu plimbarile lungi :D)

See ya`!:*

vineri, 23 iulie 2010

Life goes on..

A venit timpul sa va plictisesc si cu alte tipuri de post-uri. Voi incerca sa renunt la cele "sentimentale" (VOI INCERCA) si vreau sa creez niste "episoade", un fel de..."nu stiu cum". Veti vedea despre ce e vorba:)
Pana atunci, am nevoie de si mai multa inspiratie decat am acum, asa ca o sa-mi iau o vacanta. :D Promit sa postez poze cand ma intorc ^_^.


See ya`! :*

sâmbătă, 10 iulie 2010

Insomnii...

Vreau sa fug, sa uit si sa scap de tot ce am avut. Nu vreau sa ma mai cunoasca nimeni sau sa ma priveasca pe strada. Vreau sa fug...
Alerg peste tot cu privirea in lumea asta rece si pana acum nu am gasit niciun suflet cald. Lacrimile imi strabat desertul rece al obrazului meu. Imi aduc aminte de el si de toti...Vreau sa ii uit. Sa uit ca a existat vreodata. Dar..nici sa ma prefac nu reusesc.
Mainile ar vrea sa sparga si sa zgarie tot ce imi iese in cale. Ochii nu se pot opri din plans, iar sufletul meu...incepe sa devina invizibil intr-o lume rece si nepasatoare.
Vreau sa fug...
Nu mai inteleg nimic. Vrea sa dorm si nu reusesc. Vreau sa uit si nu reusesc. Cum sa uit cand eu nici sa ma prefac nu pot? Mainile imi tremura iar ochii soptesc iar lacrimi.
Vreau sa fug...

(nu stiu de ce, dar chiar asta simt...:) sper ca v-a placut! )

See ya`!:*

miercuri, 7 iulie 2010

Iluzie reala...

Ia-ti zborul cu aripile tale de dracusor si vino si ia-ma de cornitele mele de inger. Saruta-ma ca si cum ar fi ultima oara. Iubeste-ma ca si cum am fi 2 copii inocenti. Uraste-ma ca si cum as fi acel lucru pe care ti-l doresti doar pentru a-i face rau. Priveste-ma ca si cum as fi ultima raza de lumina din viata ta. Sopteste-mi cuvinte pe care le aud la tot pasul, dar nu din vocea ta. Mangaie-ma ca si cum as fi prima perna pe care o intalnesti in viata ta. Prinde-ma de mana si hai sa alergam prin ploaia stravezie. Acopera-mi ochii cu palmele tale si imbratiseaza-ma.
Hai sa fugim de tot si de toate. Haide sa alergam pana cand infintul ne va inconjura si lumea intreaga nu va mai fi.
Haide! Iubeste-ma ca si cum ar fi pentru ultima oara....


(un post destul de scurt :D. sper ca v-a placut. !)

See ya`!:*

luni, 28 iunie 2010

Motosicliiii.

O motocicleta parcata sub stele
Mircea Cartarescu

sint o motocicleta parcata sub stele, linga vitrina magazinului de reparat televizoare.
din gang vine curent. sint palida, slabita.
in magazin au lasat un bec aprins, asa ca vreo doua tuburi catodice
ghivece cu asparagus si cactusi, rafturi de cornier intesate de carcase de televizor, casete AGFA si cabluri
lucesc tulbure, imi populeaza singuratatea.
caci ma simt singura.
in oglinda mea retrovizoare roiesc galaxiile,
aburesc stelele in roiuri globulare, isi trimit gîfîitul radiosursele
toate indepartindu-se-n fuga, ca niste criminali de la locul faptei
lasind o dira de singe in urma.

ce liniste. citeodata ma-ntreb
ce-o insemna sa faci dragoste. caci ei vorbesc doar de asta. in fiecare simbata ei ma incaleca
si ma tirasc pe sosele. vad dealurile, norii, soarele
picaturile de ploaie, copacii incurcindu-se-n curcubeu ...
ah, cilindrii mei imi ticaie nebuneste. atunci chiar simt ca traiesc.
ei intra in motel si fac dragoste.
ei sint Stapinii si se simt liberi.
dar cum poate fi cineva liber cind e facut din celule?
... si inapoi in gang; linga vreo dacie prafuita.

mi-e sete de dragoste. daca as putea iubi macar vreun stecker cu prelungitor din vitrina asta.
mi-as luneca degetele pe pielea lui de plastic alb, dac-ar vrea
si dac-as avea degete. dac-as putea sa traiesc
macar si in cimpul bioelectric al cactusului ...
curind, curind o sa mor, si n-am facut nimic in lumea asta, or sa ma arunce la fiare vechi
or sa imi crape farul si becul ars are sa-mi atirne de doua firisoare de lita.
toata viata i-am ajutat pe altii sa faca dragoste
iar eu o sa mor printre bobine, magneti si ciulini.

sint o motocicleta parcata sub stele.
dimineata or sa ma-ncalece iar, or sa-mi suceasca ghidonul, or sa ma ambreieze
si iar pe asfaltul multicolor, printre dealurile roscovane, printre muntii albastri
prin depresiunile strabatute de riuri
peste pasajele de cale ferata, prin orase de provincie cristaline
rulind impotriva vintului prin stropii de ploaie si gazul de esapament, mincind kilometrii.
asta o insemna sa faci dragoste?
oricum, asta e consolarea mea, e meseria mea, e dragostea mea.
pentru asta merita sa fii singur.

(nu puteam sa nu postez aceasta poezie. Nu stiu cat de mult va place, dar eu m-am indragostit de ea. Multumesc celei care mi-a trimis-o [Dellia] si care observ ca ma cunoaste atat de bine! :*)


See ya`! :*