Pagini

luni, 28 iunie 2010

Motosicliiii.

O motocicleta parcata sub stele
Mircea Cartarescu

sint o motocicleta parcata sub stele, linga vitrina magazinului de reparat televizoare.
din gang vine curent. sint palida, slabita.
in magazin au lasat un bec aprins, asa ca vreo doua tuburi catodice
ghivece cu asparagus si cactusi, rafturi de cornier intesate de carcase de televizor, casete AGFA si cabluri
lucesc tulbure, imi populeaza singuratatea.
caci ma simt singura.
in oglinda mea retrovizoare roiesc galaxiile,
aburesc stelele in roiuri globulare, isi trimit gîfîitul radiosursele
toate indepartindu-se-n fuga, ca niste criminali de la locul faptei
lasind o dira de singe in urma.

ce liniste. citeodata ma-ntreb
ce-o insemna sa faci dragoste. caci ei vorbesc doar de asta. in fiecare simbata ei ma incaleca
si ma tirasc pe sosele. vad dealurile, norii, soarele
picaturile de ploaie, copacii incurcindu-se-n curcubeu ...
ah, cilindrii mei imi ticaie nebuneste. atunci chiar simt ca traiesc.
ei intra in motel si fac dragoste.
ei sint Stapinii si se simt liberi.
dar cum poate fi cineva liber cind e facut din celule?
... si inapoi in gang; linga vreo dacie prafuita.

mi-e sete de dragoste. daca as putea iubi macar vreun stecker cu prelungitor din vitrina asta.
mi-as luneca degetele pe pielea lui de plastic alb, dac-ar vrea
si dac-as avea degete. dac-as putea sa traiesc
macar si in cimpul bioelectric al cactusului ...
curind, curind o sa mor, si n-am facut nimic in lumea asta, or sa ma arunce la fiare vechi
or sa imi crape farul si becul ars are sa-mi atirne de doua firisoare de lita.
toata viata i-am ajutat pe altii sa faca dragoste
iar eu o sa mor printre bobine, magneti si ciulini.

sint o motocicleta parcata sub stele.
dimineata or sa ma-ncalece iar, or sa-mi suceasca ghidonul, or sa ma ambreieze
si iar pe asfaltul multicolor, printre dealurile roscovane, printre muntii albastri
prin depresiunile strabatute de riuri
peste pasajele de cale ferata, prin orase de provincie cristaline
rulind impotriva vintului prin stropii de ploaie si gazul de esapament, mincind kilometrii.
asta o insemna sa faci dragoste?
oricum, asta e consolarea mea, e meseria mea, e dragostea mea.
pentru asta merita sa fii singur.

(nu puteam sa nu postez aceasta poezie. Nu stiu cat de mult va place, dar eu m-am indragostit de ea. Multumesc celei care mi-a trimis-o [Dellia] si care observ ca ma cunoaste atat de bine! :*)


See ya`! :*

marți, 22 iunie 2010

Pasted clothes on my body..

O priveliste fara sfarsit si fara limite. Soarele a apus de mult timp in norii negri inecati in fum. In aer nu se mai simte decat adierea rece dinaintea furtunii si niste fluturi de noapte agitati. Ea se plimba usor pe drumul care duce catre infinit sau nimic. Paseste atat de usor incat nici nu simte ca merge. In zare se observa un punct minuscul care se apropie de ea din ce in ce mai repede. Punctul se mareste pe secunda ce trece. Inima ei incepe sa-i bata tare prin bluza turcoaz vaporoasa. Cine ar putea fi la aceasta ora pe acest drum? Mai ales inaintea furtunii.
Ii vine sa fuga, sa se indeparteze de orice pericol, dar ceva, un sentiment ii spune sa stea pe loc.
El se apropie din ce in ce mai mult. Nu baga in seama florile de vara rasarite de curand, nu baga in seama fulgerele care il inconjoara ca intr-o cusca, nu baga in seama tunetele care zguduie pamantul uscat, nu e atent decat la ea.
O prinde in brate, o saruta si ii spune cat de mult o iubeste. Ea uimita, crezand ca totul se terminase, nu stie cum sa reactioneze. Insa, inima ii spune sa-l sarute, sa-l stranga in brate si sa-l primeasca inapoi, sa-l ierte, sa-i arate ca inca il iubeste si niciodata nu a incetat.
Furtuna a inceput, iar hainele lor se lipesc treptat de corpurile lor. Insa, ei nu pot simti nici fiorul rece al picaturilor de ploaie, nici vantul care s-a intetit, nici tunetele si fulgerele. Dragostea lor le tine de cald.


(am mai facut si eu un happy end, na:D. Ca prea multe drame pana acum, nu?:D)

See ya`! :*

luni, 21 iunie 2010

Leapsa! :)

N-am mai vazut de mult timp jocul acesta de blog "leapsa", si m-am gandit sa postez eu una. Sper ca toti cei care o cititi sa o si preluati! ^_^ Incepem:

Nume: Flavia
Porecla: Flaviutza, JaJa, Flav
Zodia: Leu
Culoare care te caracterizeaza: Verde/Turcoaz
Adjectiv care te caracterizeaza: nebuna/perversa
Verb care te caracterizeaza: a zambi
Substantiv care te caracterizeaza: melodie
Interjectie care te caracterizeaza: Wow!
Melodie care te caracterizeaza: Lady GaGa - Dance in the dark
Mancarea care te caracterizeaza: Chips/Tiramisuuuuu.
Tic verbal: Lol/wtf/omfg
Anotimp care te caracterizeaza: vara
Cu ce iti pierzi timpul: retete pt prajituri/integrame
Obiect vestimentar care te caracterizeaza: fusteleee/cerceii
Zi norocoasa: 13/21
Zi ghinionista: n-am :D
Zi preferata din saptamana: vineri, of course!
Cum saluti cand vii: Buna/bau!
Cum saluti cand pleci: PaPa/ciau!

Sunteti liberi s-o preluati!!! (M-am inspirat un pic si din ultimul post al verisoarei mele, Oly )

See ya`! :*

vineri, 18 iunie 2010

Rock show.

Stai jos si uita-te. Priveste in jurul tau. Ce vezi? Niste amintiri uitate si respinse. Niste zambete amare pictate cu lacrimi. Niste vorbe aruncate in graba si in vant. Pentru ce? Pentru NIMIC. Asta ai obtinut : un nimic. Ai pierdut-o pe ea? Ce era ea? Ce reprezenta ea pentru tine? Fusese prima care iti daruia ore intregi si nopti luminate. Fusese prima care iti zambea in fiecare moment. Fusese prima care te strangea in brate chiar daca toata lumea iti era aproape. Fusese cea care te privea minute in sir fara sa se plictiseasca. Fusese singura care te-a invatat sa spui NU. Fusese singura care te putea face sa razi oricand. Fusese cea care iti spunea ca soarele va rasari cand furtuna abia incepuse.
Cate lucruri nu a fost ea pentru tine? Ti-ai batut joc. Ai ignorat tot. Ai uitat tot. Sau poate doar ai ascuns toate aceste lucruri datorita orgoliului sau neputintei sau lipsei de "chestia aia gri".
Ai pierdut-o. Pentru totdeauna. Nu se va intoarce. Orice ai face.
Nu conteaza daca este sau nu fericita. Nu conteaza daca zambeste sau nu. Conteaza doar faptul ca tu i-ai umplut sufletul de tristete si faptul ca ai alungat-o nefiind in stare nici macar sa-i explici de ce.
She waited for love, but there wasn`t anybody arround, so, she left town with a rock show.

(Nu stiu cat de frumos este post-ul, dar na. Simteam nevoia sa revin dupa cateva saptamani. Missed me?:>. O sa mai revin. Stati chill :) )

See ya`!:*

luni, 31 mai 2010

Same story, same tears..

Aceeasi poveste. Povestea LOR. O poveste scrisa pe foi intregi cu pixuri sau creioane colorate, cu stersaturi sau cu scris caligrafic, cu greseli sau o precizie perfecta, cu titluri sau fara, cu majuscule sau litere mici.
O poveste cu un inceput, dar si cu un sfarsit. Un zambet si o privire a fost de ajuns pentru ca EI sa ia nastere. Insa, o lacrima incheie totul.
Ea fuge...Departe si repede. Nu vrea pe nimeni langa ea. Poate doar o floare si o felina s-o mangaie atunci cand ii e mai greu. E soare? Nu conteaza. In sufletul ei e ploaie. Ploua? Nu conteaza. In sufletul ei e acelasi lucru. Ninge? Nu conteaza. Sufletul ei nu poate simti fiorul unui fulg de nea si zambetul ei eclipsand zapada.
A fugit si nu se va mai intoarce. La nimeni. Nu mai are la cine. El ii trimite scrisori, e-mail-uri si sarutari. Ea ii trimite inapoi tacere si ignoranta. Nu mai vrea. Nu mai poate.
Cei pe care ii considera langa ea s-au dovedit a fi cei care incercau s-o distruga in liniste.
Fuge si iar fuge. Cu fata-i plina de lacrimi, cu strigate si suspine prin ploaia rece. S-au dus toate. Visele, stelele, soarele, luna, cuvintele de iubire. Toate, fug o data cu ea. Si se pierd o data cu el.
Ce va mai fi? Probabil nimic. Prea multa bataie de joc duce la formarea unui mare vid intre ei doi.
Ea inca fuge, si nu. Nu se va intoarce.
El inca spera, inca nu simte lipsa ei.
Cealalta priveste multumita toata povestea. Aceeasi poveste. Plina de lacrimi si regrete.

(Inspiratie de miezul noptii:D)

See ya`!:*

vineri, 28 mai 2010

The only one..

Esti singurul care:
-vede in spatele zambetului meu cald, o sila infinita;
-vede in spatele privirii pline de viata, un oftat adanc;
-vede in spatele ochelarilor de soare, niste ochi inrositi de plans;
-vede in spatele rasului puternic, o plictiseala interminabila;
-vede in spatele cantecului meu vesel, melancolia din sufletul meu;
-vede in spatele poeziei perfecte, niste versuri fara logica;
-vede in spatele somnului meu linistit, niste cosmaruri cumplite;
-vede in spatele florii ofilite, niste petale in culori puternice;
-vede in spatele parfumului meu amarui, cea mai dulce mireasma;
-m-ar crede daca i-as spune ca pamantul este patrat;
-m-ar strange in brate usor si si-ar cere scuze ca m-a strans prea tare;
-mi-ar spune ca Rusia e cea mai mica tara;
-ar dormi cu mine tot anul scolar, iar vara ar insista sa mergem la scoala;
-mi-ar spune ca iarna este prea cald;
-mi-ar spune ca vara este prea frig;
-vede in spatele meu ceea ce sunt;
-vede in spatele privirii dure, o fiinta sensibila;
-vede in spatele meu fiinta pe care o iubeste;
El ma desluseste. El ma cunoaste. El ma stie. El este in stare sa-mi fure masca de pe fata si sa ma citeasca fara oprire. The only one...El.

(hai ca mie-mi place :)). in special partea cu ochelarii. :> )

See ya`!:*

miercuri, 26 mai 2010

Pure chocolate copy-paste.

Se privesc in fiecare zi. Se ating in fiecare zi. Isi zambesc in fiecare zi. Ofteaza unul la altul in fiecare zi. Isi spun poezii in fiecare zi. Se roaga unul de altul in fiecare zi. Asculta muzica amandoi in fiecare zi. Adora aceeasi ciocolata. Iubesc aceleasi animale. Se iubesc intre EI. Cine, ce, cum sunt ei?
De cand s-au intalnit si si-au spus primul cuvant, si-au dat seama ca...
...au aceeasi culoare preferata.
...folosesc aceleasi priviri calde si senine.
...zambetul lor au acelasi motiv.
...muzica lor preferata are acelasi ritm.
...limonada lor este la fel de calda si cafeaua la fel de rece.
...au acelasi somn adanc si linistit.
...stelele ascund aceleasi mistere pentru amandoi.
...trenul i-ar calca doar cand sunt impreuna.
...florile sunt la fel de semnificative si de simple pentru amandoi.
...teatrul privirilor este la fel de sugestiv la amandoi.
...isi tin amandoi pozele colorate ale copilariei in rama.
...ar rezista 48 de ore dansand si cantand.
...amandoi adora pop-corn-ul si o comedie sau un horror.
...el ii adora prajiturile.
...ea ii adora drift-urile cu motorul.

Sunt doar EI, nimeni altcineva. Doar ei doi care impreuna pot face unul singur. O poersoana, o dragoste care are aceleasi pasiuni, aceleasi hobby-uri, aceleasi secrete, aceleasi zambete malefice. O oglinda vie reprezinta unul pentru altul. O dragoste invizibila echivalenta cu un "=".

(Stiu ca va intrebati ce-i cu titlul. Sugereaza copia unei persoane facute din ciocolata fina. :) Alta idee n-am avut, si in plus, ma stiti cum sunt eu:D )

See ya`!:*